1846/​684

Edward Hald (f. 1883, d. 1980)

Edvin Öhrström (f. Burlöv 1906, d. 1994)

“Slib Graal”. Tre skåle i Graal teknik. Alle af klart glas, indlagt med stribe mønster af polykromt glas. Sign. Orrefors, hhv. Edward Hald og Edwin Öhrström, S 630, S 1689 og S 1380 L. Udført hos Orrefors, Sverige. H. 4,7–6,8. Diam. 10–12,5. L. 18,7. (3)

Nogle få minimale overfladeridser.

Moderne kunst og design, 13. november 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK