2417/83
Tebordsblad af fajance, dekoreret i blåt med strøblomster i cartoucheindramning, signeret på bagsiden Schleswig. 18. årh.s anden halvdel. Plademål 57×68 cm. Nedfældet i senere bord af bemalet træ. H. 75 cm.
Litt.: Kai Uldall, Gammel Dansk Fajence, København 1961, p. 157f.
Gennemgående revner og omfattende restaureringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag