2449/56
George III lygteur i kasse af mahogni dekoreret med forgyldte bronzer. Værk med dato og “Strike-Silent” funktion. Sign. Wilson, London. 18. årh.s slutning. H. 49.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Revner i træet. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Enkelte defekter på ornamentik.
Vurdering