1948/20
Rococo dragkiste af nøddetræ, svungen ligeknækket front med fire skuffer, top rigt indlagt med lyse træsorter i form af fugle, blomster og bladværk, ben i form af dyrehove. Antagelig udført af Jørgen Nielsen “Blomsnider”. 18. årh.s midte. H. 129. B. 132. D. 67.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Finérskader. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag