2120/958
Dekorativ lågkrukke af lertøj, modelleret med stiliseret ornamentik, dekoreret i grøn og brun glasur. Sign. MB hjertemonogram, OB, 22. Udført hos Møller & Bøgelys Keramiske Kunstbrænderi. H. 22. Diam. 20.
Brugsslitage. Mindre afskalninger og afslag i glasur.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud