Roberto Matta (f. Santiago de Chile 1911, d. Civitavecchia, Italien 2002)
“L'hotesse du Commissariat”, 1967–68. Usign. Olie på lærred. 65×74.
Matta Archives har registreret dette værk i deres arkiv. Proveniens: Iolas Gallery, New York. Proveniens: Court Gallery, København. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet fra ovennævnte.
Moderne malerier, 11. juni 2024