2124/962
Svend Aage Holm Sørensen (f. 1913, d. 2004)
En samling pendler med skærme af syreskåret messing, heraf fire mindre og en større. Udført hos Holm Sørensen & Co. Mindre pendler: H. 31. Diam. 18. Større pendel: H. 60. Diam. 52. (5)
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag