Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Italiensk landskab fra en dal i Sasso-Bordighera. Sign. Peder Mønsted 1902 Valle di Sasso-Bordighera. Olie på lærred. 55×42.
Sasso di Bordighera ligger på en kuperet højderyg, der deler de korte dale i Borghetto (vest) og Sasso-vandløbene i den nordlige del af Italien nær den franske grænse.
Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021