1703/​8

Osmannisk vægtæppe, prydet med udsnit fra Koranen i relief med delvis forgyldt metaltråd på silke. Tyrkiet. 20. årh. 225×125.

Slitage på bund. Enkelte tråde med defekter.

Ældre malerier og møbler, 16. januar 2017

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag