1703/8
Osmannisk vægtæppe, prydet med udsnit fra Koranen i relief med delvis forgyldt metaltråd på silke. Tyrkiet. 20. årh. 225×125.
Slitage på bund. Enkelte tråde med defekter.
Ældre malerier og møbler, 16. januar 2017
Vurdering
Hammerslag