2104/​744

Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)

Skønvirkevase af lertøj fastmonteret på tilhørende base. Munding og kant modelleret i bølgende form. Dekoreret med let metallisk olivengrøn glasur og med indridsede riller i relief. Sign. monogram, 1907 på vasens side. H. 12,5. Diam. 25.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Revne på basens overside.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag