2109/921
M.G. Bindesbøll (f. Danmark 1800, d. 1856)
Et par stole af mørkbejdset træ, antageligt løn. Sæde udspændt med flet. Udført ca. 1850'erne. (2)
Litteratur: Miriam Gelfer-Jørgensen: “Herculaneum paa Sjælland”, afbilledet og beskrevet s. 142 og s. 383.
Alders- og brugsslitage. Ridser, mærker, hak og adskillige reparationer på begge stel. Et sæde defekt flet. Uens patineret sæder.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag