Sven Havsteen-Mikkelsen (f. Argentina 1912, d. Ærøskøbing 1999)
Forarbejde til udsmykning af prædikestolen i Sir Kirke ved Holstebro, ca. 1982. Motiverne 'Getsemane', 'Korsgangen', 'Golgata' og 'Emmaus'. Alle sign. SHM. Olie på lærred. Hver 46×38. (4)
Udstillet: “Et glimt af evighed - Sven Havsteen-Mikkelsen”, Nivaagaards Malerisamling, februar - maj 2013.
Moderne malerier og foto, 26. september 2018