1947/433
Firearmet prismelysekrone med stel af forgyldt messing. Bundskål af blåt glas. Louis XVI form, 20. årh.s begyndelse. H. 90. Diam. 65.
Stel med patina. Manchetter med borehuller efter kabler. Bemærk: Lysekronen er pt beregnet til levende lys.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag