1946/19
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Aftenstemning med en fisker ved en sø. Sign. P. Mønsted 1890. Olie på lærred. 49,5×66,5.
Mindre afskalninger langs rammekanten. Områder med minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag