2014/122
11 større og mindre skeer af sølv. Mestre Chr. Nielsen Lindbach, København, borgerskab 1767, Joachim Weller, Holstebro, etabl. 1754, Povel Knudsen Lund, Aalborg, borgerskab 1767, Joen Joensen, Næstved, etabl. ca. 1700, Jørgen Friis, Randers, borgerskab 1773 m.fl. Primært 18. årh. Vægt ca. 355 gr. (11)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Senere graveringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag