2426/​193

Valentin Wassner (f. Haderslev 1808, d. Slesvig 1880)

Et par portrætter af Oberst Joseph Herman Mörck samt Oberstinde Marie Dorothea Mörck, født Petersen. Begge sign. V. W. førstnævnte 1838. Olie på lærred. 36×27. (2).

Krakeleringer samt minimale ridser og mærke fra blændramme langs kant. Førstnævnte med lap på bagsiden, sidstnævnte med mindre reparation. Behov for rensning.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

21 bud

846261 (Autobud) 5.000 DKK
101110 5.000 DKK
846261 4.400 DKK
86606 (Autobud) 4.200 DKK
998214 4.200 DKK
86606 (Autobud) 4.000 DKK
998214 3.800 DKK
86606 3.600 DKK
998214 3.400 DKK
86606 (Autobud) 3.200 DKK
998214 3.000 DKK
86606 2.900 DKK
998214 (Autobud) 2.800 DKK
86606 2.800 DKK
998214 2.700 DKK
86606 (Autobud) 2.600 DKK
998214 2.500 DKK
86606 (Autobud) 2.300 DKK
279804 2.200 DKK
86606 2.100 DKK
998214 2.000 DKK