Albert Bitran (f. Istanbul 1931, d. 2018)
“Angle-Figure”. Sign. Bitran samt på bagsiden Bitran 74–75, 83, D-N 49. Olie på lærred. 146×114.
Proveniens: Galerie Nord, Randers (label på bagsiden). Vil blive optaget i Albert Bitran catalogue raisonné under forberedelse af Claude Bitran and Clotilde Scordia. nr. 1983–33 - n°1931.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020