2439/​614

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Kommode af eg med otte større og mindre skuffer, monteret med specialhåndtag af messing. Model A 234. Udført hos C.M. Madsen for FDB. H. 94. B. 122. D. 43,5.

Litteratur: FDB katalog 1964–65, s. 38.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign” 2007, s. 135.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Mærker fra hvid maling på bagsiden.

I Aarhus
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

802930 10.000 DKK