2032/​75

Kinesisk Canton bæger af rigt udskåret elfenben med figurer og arkitektur. Republik 1930erne. H. 19. Diam. 12 cm. Udskåret stand af træ medfølger

Uden bund, revner ved bundkanten, borede huller i bundringen og afslag, stand med boret hul og mangler i dekoration. Smådele af træ medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK