12015/​11

Gundorph Albertus (f. Hillerød 1887, d. 1969)

“Mitra”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (59)

Bestående af: 7 middagsknive uden skær på knivblad L. 23 cm, 6 middagsknive med skær på knivblad L. 23 cm. 4 middagsgafler L. 20 cm. 7 frokostgafler L. 19 cm. 11 dessertskeer L. 18 cm, 2 middagsskeer L. 21 cm, 12 kagegafler L. 15 cm, 7 teskeer L. 11,5 cm. 2 serveringsskeer L. hhv. 14,5 og 10 cm, 1 kagespade L. 21,5 cm.

Fremstår med brugsspor. Nogle knivblade med mørke overfladepletter.

Kunst, antikviteter & design, 9. april 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK
950 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK