2006/​936

Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)

To skænke af teak, en med skydelåger og en med jalousilåger, indvendig med bakker og hylder. Model 41 og 42. Udført hos Feldballes Møbelfabrik. H. 70. B. 86. D. 45 og 40. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nuanceforskelle. Stødmærke på top på skænk med skydelåger.

Moderne kunst og design, 4. februar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.700 DKK

1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK