2006/936
Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
To skænke af teak, en med skydelåger og en med jalousilåger, indvendig med bakker og hylder. Model 41 og 42. Udført hos Feldballes Møbelfabrik. H. 70. B. 86. D. 45 og 40. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nuanceforskelle. Stødmærke på top på skænk med skydelåger.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag