2044/927
Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
Sæt på seks armstole af palisander, sæde og vipperyg med lyst uld. Model 42. Udført hos Schou Andersen. (6)
Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens 18. Danske Møbelmesse i Bella Center, København, 12.-15. maj 1966.
Litteratur: Katalog fra udstillingen, side 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og mindre kanthak. Ene stol med defekt samling på ryglæn. Tre løse propper medfølger.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud