2044/​927

Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)

Sæt på seks armstole af palisander, sæde og vipperyg med lyst uld. Model 42. Udført hos Schou Andersen. (6)

Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens 18. Danske Møbelmesse i Bella Center, København, 12.-15. maj 1966.

Litteratur: Katalog fra udstillingen, side 50.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og mindre kanthak. Ene stol med defekt samling på ryglæn. Tre løse propper medfølger.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

22 bud

15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK