Peter Kornbeck (f. København 1837, d. sst. 1894)
Gade i Spalato med rester af Diokletians palads. Sign. P. Kornbeck 1873. Olie på lærred. 36×25.
Proveniens: ABR auktion 705, 2002, nr. 1320.
Lærredet er dubleret. Mindre retoucheringer, overvejende ved kanter, Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 29. juli 2019
14 bud