2450/888
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Sofabord med stel af formbøjet, lamineret birk. Kvadratisk top af klart glas. Model Y805A. Formgivet 1946. Udført hos Artek, Finland. H. 45. L./B. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser og mærker.
Vurdering