Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Skyerne samler sig over det stille vand. Sign. V. J. Skagen 89. Olie på lærred monteret på lærred. 24×32.
Proveniens: På bagsiden af lærredet et stempel fra kunstnerens dødsboauktion.
Tegnestifthuller.
Ældre malerier og møbler, 26. marts 2018
19 bud