2119/978
Dansk møbeldesign
Et par overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med rosa møbelstof. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag