Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med vippebeslag, stjernefod af aluminium monteret på satinpoleret stålsøjlerør. Betrukket i sæde, ryg og sider og løs hynde med beige uld. Model 3316. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen i 2015.
Stemplet under foden: Republic of Fritz Hansen, Made in Poland, nr. 53000069104. Samt på vedhæftede certifikat.
Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor primært på fod.
Moderne kunst og design, 10. maj 2016