Antonio Jacobsen (f. København 1850, d. Newark, New Jersey 1921)
Skibsportræt af dampskibet Hekla fra Scandinavian American Line. Sign. A. Jacobsen 1899, 31 Palisade Av. West Hoboken N. J. Olie på lærred. 56×91,5. (3).
To postkort fra et besætningsmedlem medfølger.
Flere reparationer på bagsiden. Talrige krakeleringer. Retoucheringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 9. april 2018