2014/​2

George III lygteur i kasse af mahogni dekoreret med forgyldte bronzer. Værk med dato og “Strike-Silent” funktion. Sign. James Gale, London. 18. årh.s slutning. H. 58.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre finérskader. Pendul, dørnøgle samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK