2014/2
George III lygteur i kasse af mahogni dekoreret med forgyldte bronzer. Værk med dato og “Strike-Silent” funktion. Sign. James Gale, London. 18. årh.s slutning. H. 58.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre finérskader. Pendul, dørnøgle samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag