1921/703
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 1935”. Sofabænk af sortbejdset eg. Sæde betrukket med sort Sørensen læder. Formgivet 1948. Udført og stemplet hos Getama, 2018. H. 70. L. 120. D. 63.
Proveniens: Udstillingsmodel fra Getama salgsudstilling, København.
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimal brugsslitage.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
49 bud