869/​739

Et par russiske armstole af mørkpoleret træ, fineret med mahogni og birketræ, indlagt med figurer og dyr. Ca. 1840. (2)

Proveniens: Købt hos Winkel & Magnussen i 1930'erne.

Russisk, møbler og varia, 2. december 2016

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK