Per Lütken (f. 1916, d. 1998)
Michael Bang (f. 1944, d. 2013)
“Dråbevase”, “Harmony”, “Labrador”. En samling vaser af blåt glas. Bestående af en dråbeformet vase, to trompetformede vaser samt otte cylindriske vaser, hveraf en lysere blå. Dråbeformet vase samt cylindriske vaser mærket P, udført og mærket hos Holmegaard. Dråbevase mærket 15471, cylindriske vaser mærket II 5, 290031, 16911, 290023, en vase desuden med etiket. Trompet-formede vaser udført hos Kgl. P, den ene mærket med etiket. (11)
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Begge trompet-formede vaser, dråbeformet vase samt to cylinderformede vaser med glaspest.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
10 bud