2148/​571

Per Lütken (f. 1916, d. 1998)

Michael Bang (f. 1944, d. 2013)

“Dråbevase”, “Harmony”, “Labrador”. En samling vaser af blåt glas. Bestående af en dråbeformet vase, to trompetformede vaser samt otte cylindriske vaser, hveraf en lysere blå. Dråbeformet vase samt cylindriske vaser mærket P, udført og mærket hos Holmegaard. Dråbevase mærket 15471, cylindriske vaser mærket II 5, 290031, 16911, 290023, en vase desuden med etiket. Trompet-formede vaser udført hos Kgl. P, den ene mærket med etiket. (11)

Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Begge trompet-formede vaser, dråbeformet vase samt to cylinderformede vaser med glaspest.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

10 bud

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK