Henrik Jespersen (f. Ondløse 1853, d. Frederiksberg 1936)
Blomstrende rhododendron i Alperne, i baggrunden sneklædte bjerge. Olie på lærred. Sign. Henrik J. 73×106.
Henrik Jespersen foretog mange rejser til Tyrol, Schweiz og Italien. Fra en af disse mange rejser stammer nærværende motiv.Afbildet
Ældre malerier, 10. maj 2005