Orest Adamovich Kiprensky, efter, 19. årh.s første halvdel
“Den unge gartner”. Usigneret. Betegnet på bagsiden af lærredet på russisk med kyrilliske bogstaver: “En kopi, efter det originale maleri af Orest Adamovich Kiprenski, som jeg studerede hos på Det Kejserlige Kunstakademi. Tegnelæreren på Tambov Gymnasium, Egor Kurakin 1842”. Olie på lærred. 59×54.
Det originale værk er dateret 1817 og ejes af Det Russiske Museum i Skt. Petersborg.
Proveniens: Erhvervet af den danske ejers grandonkel, som arbejdede med at lægge jernbaner i Rusland for revolutionen i 1917.
Enkelte ridser, retoucheringer og flere krakeleringer. Evt. en reparation. Dubleret med en form for plastfolie.
Russisk tema, 5. december 2019
26 bud