2021/859
Peter Ghyczy (f. Budapest 1940)
“Garden Egg Chair”. Fire lave stole af polyuretan med opklappelig ryg, heraf tre hvide og en orange. Formgivet 1968. Udført hos Reuter, Tyskland, tre udtydeligt mærket. (4)
Omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak og kantafslag. Overfladerust. To hynder mangler. Syv beslag til knapper mangler. Hynder med smuds og pletter. Hvidt betræk med huller.
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
Vurdering
Hammerslag