2418/534
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Højdejustérbar kontorstol med stel af forkromet stål, drejefunktion og hjul. Model 3217. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladiske krakeleringer og defekter.
Vurdering
Hammerslag