2204/770
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Bordlampe af massiv, drejet mahogni. Skærm af plisseret akryl. Udført hos Le Klint. H. 62.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skærm med pletter, smuds og defekter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
39 bud