2426/916
Ubekendt design
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med sømbeslået, brunt, patineret skind. Udført ca. 1930'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kanthak/afslag på ben. Skind med pletter, smuds og mindre rifter.
Vurdering
Hammerslag