1709/516
Svend Langkilde (, Danmark 20. århundrede)
Kommode af palisander, front med fire skuffer, øverste skuffe med ruminddeling. Udført for Illums Bolighus hos Langkilde møbler. H. 66. B. 100. D. 47.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Top med ridser forrest.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag