2427/120
Thangka med mandala. Farvepigment på lærred. Indrammet. Samt figur af udskåret træ i form af yogi, siddende på rektangulær trone med gemme. Tibet. 19. årh. Billedfelt 24×24. Figur H. 9,5. (2)
Thangka med afskalninger og folder. Figur med rester af lak, brud ved håndled. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juli 2024
Vurdering
Hammerslag