Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5/3”. Pendel med bajonetfatningshus af kobber mrk. “Patented”. Originale skærme af grøn/guldbronzeret kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Fatningshus størrelse “PH-4/3”. Proveniens: Foræret som gave fra Poul Henningsen til forfatteren Hans Kirk, siden nedarvet i familien.
Omløber over overskærm er til O-4 og passer således ikke til overskærm O-5. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. august 2018
34 bud