Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
En mand med pibe og hat på Skagen Strand. Sign. M. A. Olie på træ. 46,5×37,5.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 327, 1946 nr. 9.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017