Russia, 17th/18th century
Russisk Gudsmoderikon “Kazanskaya”. Tempera på træpanel, kappe/klæde prydet med perler og stene i rosa, grøn, hvid og turkis. Monteret med rigt punslet, drevet ustemplet forgyldt sølv oklad med ornamentik i form af vinranker og stor pragt-halo med gennembrudt kant. Ikon 17. årh./18. årh. Monteret i(senere) kiot 45×41 cm. Ikon 33×28 cm.
Udstillet: A La Vieille Russie in New York, 1962 nr. 54. Arkansas Arts Center, 1963–1964 nr. 2.
For konditionsrapport kontakt: icons@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Please contact: icons@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018