Foto endnu ikke klar
879/​1842

Russia, 17th/18th century

Russisk Gudsmoderikon “Kazanskaya”. Tempera på træpanel, kappe/klæde prydet med perler og stene i rosa, grøn, hvid og turkis. Monteret med rigt punslet, drevet ustemplet forgyldt sølv oklad med ornamentik i form af vinranker og stor pragt-halo med gennembrudt kant. Ikon 17. årh./18. årh. Monteret i(senere) kiot 45×41 cm. Ikon 33×28 cm.

Udstillet: A La Vieille Russie in New York, 1962 nr. 54. Arkansas Arts Center, 1963–1964 nr. 2.

For konditionsrapport kontakt: icons@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Please contact: icons@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 25. maj.

Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK