2125/771
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Tre-personers sofa med ben af palisander, betrukket med brun skind. Udført hos Centrum Møbler, for Selectform. L. 185.
Litteratur: Mobilia nr. 121–122, 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Overfladeridser og mærker på skind.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud