2005/927
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Rektangulært sofabord af eg med vendbar top af teak, én side ilagt sort formica. Udført og stemplet hos snedkermester Johannes Hansen. H. 52. L. 160. B. 60.
Almindelig patima, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag