Dansk maler, 19. årh.
Der synges omkring klaveret. Interiør antagelig fra grosserer Jacob Holms hjem, Amager. Beskåret sign. “J. J. M.... pinx. 18.. Grosserer Holm ... .” Kul og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 63×53.
Enkelte fugtpletter, folder og afslag. Papiret er gulnet.
Ældre malerier og møbler, 7. oktober 2013