1434/​1588

Et par kinesiske lågvaser af cinnabar lak omlavet til petroleumslamper og monteret med europæiske forgyldte bronze ornamenter i orientalsk stil. 19. årh. H. 51 cm (2)

Ifølge oplysninger tidligere i Robert Storm P.s eje.

Mindre afslag. En glasskærm mangler.

Varia, 21. august 2014

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK