Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Bamsestolen”. Øreklapstol med negle af teak og ben af eg. Løs hynde, sider og dybthæftet ryg med knapper, betrukket med grå uld. Model AP 19. Designet 1951. Udført hos AP-Stolen, København.
Bamsestolen blev første gang præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 164.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 329.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben og negle. Betræk med pletter.
Moderne kunst og design, 10. august 2021