905/​893

Rolex

Damearmbåndsur af 18 kt. guld og stål. Model Datejust, ref. 69173. Mekanisk værk med automatisk optræk, kaliber 2135. Perlemorsskive prydet med talrige brillantslebne diamant indeks og guld visere. Krans prydet med talrige brillantslebne diamanter. Rolex ''Jubilee'' lænke af 18 kt. guld og stål med foldespænde. Omkreds ca. 14,5 cm. Urets diameter 26 mm. 1988.

Mellemkasse nr. 69173. Bagkasse nr. 69000A. Serienummer R531105. Værk nr. 0952329. Endeled nr. 468B. Foldespænde nr. 62523D.18.

Rolex æske, manual, pudseklud samt udateret certifikat fra autoriseret forhandler J. B. Hudson medfølger.

Diamanter på skiven samt kransen er senere tilføjelser.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Armbåndsure, 8. december 2021

Kategori
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt