1639/556
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Et sæt på ti stole med stel af mørkbejdset mahogni, sæder med sort betræk. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016
Vurdering
Hammerslag